Hír

Workshopokat tartott a Könyvtári Intézet az MKE 56. Vándorgyűlésén Debrecenben

Az MKE Vándorgyűlésén idén már harmadik alkalommal tartott workshopokat a Könyvtári Intézet. Újdonság, hogy már nemcsak minőségmenedzsment témában, hanem az MKE Bibliográfiai Szekciójával közösen az RDA gyakorlati kérdéseivel kapcsolatban is izgalmas interaktív eszmecserét folytathattak a résztvevők.

A könyvtári minőségfejlesztés témakörében idén a tudásmegosztás és a tudásmenedzsment került reflektorfénybe két kiscsoportos gyakorlati foglalkozás keretében:
     - először Mészárosné Sík Zsófia főosztályvezető és Bali Máté hálózati referens jóvoltából a pécsi Csorba Győző Könyvtár teljesítményértékeléséből,
    - azt követően Korom Szilvia egyetemi könyvtárvezetőnek és Hargitai-Lőrincz Andrea kari könyvtárvezetőnek köszönhetően a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem Egyetemi  Könyvtár tudásmenedzsment gyakorlatából meríthettek inspirációt a résztvevők.

A Csorba Győző Könyvtár a kompetenciaalapú teljesítményértékelő rendszerébe vezette be a résztvevőket, majd kiscsoportos feladatokon keresztül beavatta őket abba, hogyan történik a kompetenciák kiválasztása, és azok hogyan integrálhatók az egyes munkakörökbe.

A Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem Egyetemi Könyvtárának tudásmenedzsment gyakorlata alapján az került bemutatásra, hogyan azonosítható, dokumentálható és osztható meg a szervezeti tudás egy intézményen vagy szervezeti egységen belül. A résztvevők közösen gyűjtöttek gyakorlati példákat arra, hogyan lehet a belső tudást rendszerezni, továbbadni, és ezáltal új értékeket teremteni. Az interaktív feladatok révén a könyvtárosok saját intézményük tudásértékeit is azonosíthatták. A Könyvtári Intézet gyakorlatorientált workshopjainak célja a minőségmenedzsment-módszerek és jógyakorlatok tudatosabb, szélesebb körű alkalmazásának elősegítése.

 

Az RDA a gyakorlatban című workshopot Dancs Szabolcs, a CELISR főszerkesztője, az RDA Steering Committee tagja, a nemzetközi fordítói munkacsoport és a magyar RDA-HU munkacsoport vezetője tartotta. Az RDA (Resource Description and Access = Forrásleírás és -hozzáférés) egy hazánkban jelenleg bevezetés előtt álló, a könyvtári tartalmak leírására fejlesztett új bibliográfiai keretrendszer, melyet a könyvtári információforrások feltárása területén dolgozó könyvtárosok egyre növekvő érdeklődése kísér.

Tapasztaljuk mind az MKE Bibliográfiai Szekcióban, mind pedig a Könyvtári Intézetben, hogy egyre nagyobb az érdeklődés az új bibliográfiai keretrendszerre való átállás iránt. A Könyvtári Intézet tanfolyamai rendszerint teltházasak. Az ottani tapasztalatok alapján Dancs Szabolcs, vállalkozott arra, hogy másfél órás workshop keretében ismertesse az új keretrendszer esszenciáját. A résztvevők a RIMMF6 segédszoftver segítségével kipróbálhatták az entitásalapú katalogizálást a gyakorlatban. A workshop zárásaként bemutatásra került a Sri Lankai fejlesztésű CATMELK, amely egy, a ChatGPT4 alapon működő katalogizáló mesterségesintelligencia-megoldás. Monok István a nyitó plenáris ülésen elhangzott előadásában már előrevetítette, hogy a katalogizáló munkában radikális változások következnek néhány éven belül a mesterséges intelligencia bevonása miatt, és a tevékenység főként az MI munkájának és az előállított adatok ellenőrzése, validálása irányába fog változni. Ezt tudtuk gyakorlatban demonstrálni a workshop résztvevői számára. Izgalmas vállalkozás volt, és a résztvevőktől kapott sok pozitív visszajelzés megerősítette, hogy ezt a munkát folytatnunk kell.

Share

Corporate Site - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.