Hír

Útmutató könyvtáralapításhoz 3. – könyvbemutató a Körúti Könyvtárban

2021 őszén a korábbi Andrássy úti és Kertész utcai könyvtárak utódjaként a Teréz körút 2–4. alatt nyílt meg a Körúti Könyvtár, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár legújabb fiókja, s 2021 őszén jelent meg az ELTE BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézet Útmutató könyvtáralapításhoz című tankönyvsorozatának első kötete is. Három év telt el azóta, s kiadványsorozatuk harmadik kötetének bemutatójához keresve se találhattak volna alkalmasabb és otthonosabb helyszínt, mint a könyvtári és városi élet egyik legkorszerűbb budapesti találkozási pontját, a három éves Körúti Könyvtárat. Házigazdaként Haszonné Kiss Katalin (régióigazgató, FSZEK; elnök, MKE Közkönyvtári Egylet) köszöntötte az alagsori rendezvényteremben összegyűlt érdeklődőket, majd sorra szólította a kötet szerkesztőjét, Prof. Dr. Kiszl Péter intézetigazgató egyetemi tanárt, s szerzőit, Székelyné Török Tünde ny. osztályvezetőt (ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár), Szüts Etele igazgatót (Könyvtári Intézet) és Dr. Virágos Márta ny. főigazgatót (Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár).

Két pont bármikor összeköthető, de az irányt igazán csak a kijelölt egyenesre illesztett harmadik igazolja: az Útmutató könyvtáralapításhoz című sorozat e harmadik kötetével a hazai könyvtár- és információtudományi szakirodalom jelentős és hiánypótló sorozatává vált, s a hozzászólok egyetértettek abban, hogy az új kötetben is fontos, naprakész áttekintések jelentek meg tudományterületünk és szakmánk legjelentősebb részterületeiről. Míg az ELTE BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézet másik könyvsorozata, a már négy kötetet számláló Valóságos könyvtár – könyvtári valóság: Könyvtár- és információtudományi tanulmányok célközönségként –  a kutatók és szakemberek legfrissebb kutatásairól számot adva – elsősorban az újdonságokra nyitott tudományos és szakmai közönség figyelmére számít, az Útmutató könyvtáralapításhoz célközönsége a pályakezdők, a könyvtáros hallgatók vagy akár szakmán kívüli érdeklődők, illetve minden olyan kolléga, aki valamely területen ismeretei átfogó frissítésére, aktualizálására tart igényt. A felkért, elismert szakértő szerzők által gondozott könyvfejezetek kiterjedt és komplex kérdésköröket tárnak fel (e kötetben: Gyűjteményszervezés; A digitalizálás gyakorlata; Nyílt hozzáférés, nyílt tudomány), áttekintést adnak és definiálnak, korszerű ismereteket rögzítenek. A könyvbemutató záró hozzászólóiként a kötet lektorai (Dr. Dippold Péter, ny. igazgató, FSZEK Központi Könyvtár illetve Dr. Fodor JánosELTE BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézet, egyetemi adjunktus) is megerősítették: a sorozat koncepciója adekvát és újszerű, a kötetek lazán kapcsolódó, sorozat-szinten a szükségszerű átfedéseket is felvállaló fejezetei eltérő szempontjaikkal rugalmasan fedik le interdiszciplináris tudományterületünk folyamatosan változó szegmenseit, s eleven kapcsolatot hoznak létre a hazai könyvtár- és információtudományi egyetemi képzés és a tudományterület legfrissebb eredeményei között.

A könyvsorozat folytatása tehát hosszú távon biztosítható és indokolt: a könyvtár- és információtudományban mindig lesznek olyan új szempontok és változó területek, melyekről érdemes lesz elolvasni és használni szakértő szerzők forrás értékű áttekintéseit, miközben a kötetsorozat egésze fokozatosan bővülő, nagyszabású körképet rajzol. A november 12-én megrendezett könyvbemutató zárásaként és felodásaként az egybegyűltek részletes körképet kaphattak az inspirálóan átgondolt és funkcionalitásában is otthonos helyszínről Kuczkó Andrea könyvtárvezető útmutatásával: megtekinthettük a programhelyszínként is élettel teli Körúti Könyvtár tereit, korszerű szolgáltatásait, a Locker működését.

Útmutató könyvtáralapításhoz 3. Gyűjteményszervezés, digitalizálás, nyílt hozzáférés
Budapest, ELTE BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézet, 2024.
https://doi.org/10.21862/utm_kvta_3

- Az ELTE BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézet kiadványai és könyvsorozatai
- Az új kötet teljes szöveges elérése az EDIT-ben
- Képek a könyvbemutatóról (Németh Katalin és Bibor Máté felvételei)

 

Forrás: ELTE BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézet

Share

További oldalak

Alapdokumentumok

Kapcsolat

1276 Budapest, Pf. 1205

Tel: +36 1 224-3788

Elérhetőségek

Corporate Site - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.