A nemzetközi tagsággal rendelkező Consortium of European Research Libraries (CERL) 1992-ben alakult. Fő célja Európa írott örökségének megőrzése, megismertetése és fejlesztése – különös tekintettel a 19. század közepéig keletkezett könyvekre és kéziratokra. A szervezet tagintézményeinek gyűjteményein túlmutatva igyekszik elérni, hogy a könyvtári és kutatási adatok megbízhatóak, hozzáférhetőek és szabványosítottak, ennek köszönhetően pedig új módokon és kontextusokban is felhasználhatóak legyenek.
Az európai kutatókönyvtárakat összefogó CERL közreadta 2024–2027-re vonatkozó stratégiáját. A stratégiai tervet az igazgatótanács hivatalosan jóváhagyta, a CERL tagjai pedig 2024. októberi római ülésükön ratifikálták.
A stratégiai terv a konzorcium bemutatásával kezdődik. „Kik vagyunk? Mit teszünk, és miért tesszük?” Az elkövetkező évekre vonatkozó prioritásaikat három fő pillér mentén vázolja fel: a CERL mint szakmai hálózat, mint adathálózat és mint tagsági szervezet. Összefoglalja a stratégiai terv időszakában végrehajtandó intézkedéseket, és ismerteti a három fő funkciójukhoz kapcsolódó fő teljesítménymutatókat (KPI-k).
A stratégia legfőbb megállapításai
A CERL szakemberei a történelmi írott kulturális örökség támogatásán dolgoznak. A tagintézmények vezetői hozzáférhetnek a közös szakértelemhez, hogy stratégiákat, irányelveket és eszközöket fejlesszenek a konkrét nemzetközi területen. A CERL megbízható és támogató közösséget hoz létre a szakemberek számára, akik elkötelezettek Európa 19. század közepéig terjedő írott örökségének szakmai gondozása és nyilvánosság felé közvetítése iránt. A CERL platformot biztosít a legjobb gyakorlatok megosztására és a kényes kérdések bizalmas megvitatására.
A CERL stratégiai célja, hogy hatékony, fenntartható és innovatív legyen a könyvtárak és a kutatás világában egyaránt. A szervezet erősíti szakmai és adathálózatát, hogy reagálni tudjon a tagok előtt álló kihívásokra. A tagság, a szervezeti kapcsolatok és a közösségépítés kulcsfontosságú elemei a CERL működésének. A szervezet aktív munkacsoportokat működtet, amelyek a könyvtári gyűjtemények gondozásához kapcsolódó különböző területekkel foglalkoznak. Például a Security Working Group a biztonsági kérdésekkel foglalkozik, a Cultural Property Working Group a kulturális javak jogi hátterének feltérképezését végzi el a gyűjtemények számára, hogy ez utóbbiak vásárolhassák és szolgáltathassák azokat.
A CERL hosszú távú alapvető erőforrásai a The Heritage of the Printed Book Database (HPB) és a CERL Thesaurus (CT). A kutatási kérdések európai szintű kezelése érdekében létrehozták és fenntartják a Material Evidence in Incunabula (MEI), a CERL Provenance Digital Archive (PDA) és a HPB rekordok megjegyzésére szolgáló közös környezetet (HPB Provenance néven). A CERL aktívan dolgozik az adatbázisok tartalmának folyamatos bővítésén és javításán, és ösztönzi a kutatói és könyvtári közösségeket a szolgáltatások használatára.
A CERL integrálta az AMPLE-be az Incunabula Short Title Catalogue-ot (ISTC) (a British Library számára) és a Short Title Catalogue Netherlands (STNC) katalógust (a Koninklijke Bibliotheek, a Holland Nemzeti Könyvtár számára), kifejezve elkötelezettségét a nemzetközi jelentőségű európai kulturális örökség bibliográfiai adatbázisainak tárolása iránt. Az AMPLE egy absztrakt metaadat-közzétételi környezet, amelyet a göttingeni Data Conversion Group fejlesztett ki a CERL számára. Az ISTC és az STCN szorosan kapcsolódik a Legacy of the Printed Book (HPB adatbázis) és a CERL tezaurusz (CT) feladataihoz, és előkészíti az utat egy összekapcsolt nyílt adatú CERL-ökoszisztéma felé. Az angol nyelvű rövid címkatalógus (ESTC) integrálása az AMPLE környezetbe fő stratégiai törekvés. A CERL célja, hogy a lehető legnagyobb mértékben összehangolja különböző adatkészleteit, valamint kiterjessze a CT és a HPB, valamint az AMPLE-ben tárolt adatkészletek közötti összeköttetést. A CERL adat-ökoszisztémában már létezik átfedés az adatok között (pl. az ISTC és az STCN önálló adatbázisként átmásolódik a HPB adatbázisba, a CT-be és a belső tezauruszba).
Rögzíteni és racionalizálni kell a digitális képek szerepét a CERL-adatbázisok különböző megjelenítésében és tárolásában. Például a CERL tömeges feltöltési lehetőséget fejleszt ki a Provenance Digital Archive számára, és képfelismerő eszközöket vezet be az eredetmegjelölések duplikálásának elkerülése érdekében.
A CERL célja annak biztosítása, hogy a végfelhasználók maguk is felhasználhassák adatainkat, minimális beavatkozással egy átlátható folyamatban. Az AMPLE számos lehetőséget kínál az adatok különböző formátumokban történő letöltésére. Ennek nagyobb hangsúlyt kell kapnia. A CERL az összekapcsolt nyílt adatok jobb felhasználására fog törekedni annak érdekében, hogy növelje a CERL-termékek szerepét a kialakulóban lévő, összekapcsolt, nyílt hozzáférésű adatokkal kapcsolatos kontextusokban. A CERL célja LOD- és SPARQL-végpont megvalósítása az AMPLE-ben üzemeltetett adatkészletekhez.
A CERL támogatja a tagintézményeket a harmadik fél által finanszírozott projektekben való részvételben, és folyamatosan fejleszti adatbázisait és szolgáltatásait.
A CERL célja, hogy a végfelhasználók minimális beavatkozással, átlátható módon használhassák az adatait. A szervezet figyelemmel kíséri a kiberbiztonság, az IIIF, a FAIR elvek és a mesterséges intelligencia kérdéseit. A CERL pénzügyi helyzete stabil, és a tagsági díjakon, valamint a tárhelyszolgáltatásokból származó bevételeken alapul. A szervezet rugalmas tagsági struktúrát kínál, és törekszik arra, hogy a könyvtárak és könyvtári konzorciumok számára kezelhető és tisztességes képviseletet biztosítson a CERL-ben.