Mivel a szerzői jogi törvények képesek szabályozni az információk elérésének, felhasználásának, megosztásának és létrehozásának módját, fontos szerepet játszhatnak nemcsak az új mesterséges intelligenciamodellek képzésének, hanem felhasználásuk módjának eldöntésében is. A könyvtáraknak a mesterséges intelligenciával kapcsolatos szélesebb körű törekvéseit és fenntartásait szem előtt tartva az IFLA szerzői jogi és egyéb jogi kérdésekkel foglalkozó tanácsadó bizottsága által készített és az igazgatótanács által jóváhagyott új IFLA-nyilatkozat ajánlásokat fogalmaz meg a kormányok és a könyvtárak számára egyaránt.
A könyvtárak számára a mesterséges intelligencia egyrészt izgalmas lehetőségeket kínál az információk és a tudás hatékonyabb felhasználására, másrészt kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy miként lehet a régóta fennálló elveket alkalmazni erre az új technológiára.
Az IFLA, valamint más könyvtári szereplők értékes munkát végeznek annak érdekében, hogy útmutatást és javaslatokat dolgozzanak ki a könyvtárosok számára arra vonatkozóan, hogy miként dolgozhatnak együtt a mesterséges intelligenciával. Saját etikai és gyakorlati kódexeink alkalmazásán túl azonban a törvények is jelentős hatással lehetnek a mesterséges intelligencia fejlesztésére és használatára.
A szerzői jog itt az egyik legjelentősebb jogtípus, amely számos országban, valamint az ENSZ különböző keretein belül is intenzív viták középpontjában áll.
A vita – mint a szerzői jogok terén gyakran – a szerzői jogi iparág és a nagy MI-vállalatok közötti konfliktusra összpontosít. Az ilyen vita azonban túl gyakran nem hagy teret a könyvtárak prioritásainak – az információhoz való hozzáférés, az oktatás, a kutatás és a kulturális részvétel lehetővé tétele – előtérbe helyezésének. Hajlamos továbbá csak a szerzői joggal kapcsolatos kihívások megoldásaira összpontosítani, ahelyett, hogy holisztikusan mérlegelné, mely eszközök lennének a legalkalmasabbak a kívánt célok elérésére.
Az IFLA szerzői jogról és a mesterséges intelligenciáról szóló nyilatkozatát az IFLA szerzői jogi és egyéb jogi kérdésekkel foglalkozó tanácsadó bizottsága készítette az IFLA mesterséges intelligenciával foglalkozó speciális érdekcsoportjával és másokkal együttműködve. A nyilatkozat a legfontosabb megfontolásokat és ajánlásokat tartalmazza. Azzal kezdi, hogy kiemeli a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségeket a könyvtárak küldetésük teljesítésének támogatására, valamint a mesterséges intelligencia képzésének korlátozására irányuló növekvő erőfeszítéseket.
A nyilatkozat megjegyzi, hogy egyes országok szerzői jogi törvényei már elég rugalmasak ahhoz, hogy lehetővé tegyék az új technológiák fejlesztését, és kiemeli annak fontosságát, hogy szükséges a szerzői jogi törvényeken kívülre tekinteni annak érdekében, hogy megoldások szülessenek a létező kihívásokra.
Az ajánlások tekintetében a jelentés olyan korlátozások és kivételek támogatására szólít fel, amelyek lehetővé teszik a jogszerűen megszerzett vagy hozzáférhető tartalmak szöveges és adatbányászatát, valamint az elfogultság és a hibák elleni védelem érdekében a lehető legszélesebb körű adathalmazokhoz való hozzáférést.
A nyilatkozat kiemeli a kormányok és könyvtárak által egyaránt megtehető gyakorlati lépések sorát, a kapacitásépítéstől és a tudatosság növelésétől kezdve a mesterséges intelligencia eszközeivel kapcsolatos etikus döntések meghozatalán át az útmutatás és a felügyeleti kapacitás kidolgozásáig.